CO MOŻNA ZNALEŹĆ W PODŁOŻU DZIAŁKI


Kupując działkę - czasem zbyt późno - pod trawą i warstwą gleby można znaleźć przykre niespodzianki.

Zdjęcia poniżej ilustrują pewne zjawiska, z którymi niekiedy spotykamy się w terenie, w trakcie wykonywania badań geologicznych. Warto je wziąć pod uwagę - rozważając jedną z ważniejszych decyzji w życiu.
 
Białołęka - grunty nienośne grunty nienośne  i  nośne

Nie jest regułą, że wszędzie są takie same warunki gruntowe.
I bardzo mylące może być, iż wokół istnieją domy - geologia podłoży budowlanych potrafi być bardzo zmienna. Dotyczy to każdej z dzielnic Warszawy, a już szczególnie - Białołęki, Wawra i Wilanowa.


Warszawa: na pierwszym planie widać co koparka wybrała z podłoża - torfy, trochę gruzu, resztki niebieskiej farby. Na działce następnej - sytuacja znacznie bardziej korzystna i tam warunki gruntowe były dobre. Ale - to już była inna działka.

czyli - nie sugerujmy się tym, co było lub jest u sąsiada - te błędy później kosztują

Nie jest wcale regułą, że skoro naokoło stają już domy, to i pomiędzy nimi - też muszą być takie same, dobre warunki gruntowe (grunty nośne).

I właśnie o tym - oprócz naszego doświadczenia - świadczy zdjęcie zamieszczone obok. Niestety, mamy juz sporo podobnych fotografii.

 

   
badania geotechniczne - Nowy Dwór - odkrywka - stare fundamnety stare fundamenty

Niekiedy można trafić na stare fundamenty. Wojna i historia (również historia gospodarcza)zrobiły swoje - sytuacje takie mogą się zdarzyć wszędzie. To zdjęcie pochodzi z terenów silnie zniszczonych w trakcie walk z Niemcami w latach 1944/1945. Potem teren został wyrównany i przez następne lata była tu baza GS-u. Czasy się zmieniły, ktoś ten teren kupił.

Fundamenty trzeba było skuć, a gruz wywieziono na wysypisko.
Koszty budowy oczywiście wzrosły. Czy w tej sytuacji działka była warta swojej ceny ?

   
to na pewno nie jest grunt budowlany (rok: 2004) dawne wysypisko

Zdjęcie z obszaru prawobrzeżnej Warszawy.

tu nie ma co komentować - to nie jest grunt budowlany

A na zdjęciu widać:
- resztki starych pończoch
- słomę
- zbutwiałe drewno
- gruz

Kto w tych warunkach geotechnicznych zaryzykuje posadowienie bezpośrednie na ławach fundamentowych ?

   

błoto (1)

kiedyś to były grunty podmokłe, potem - podzielono je na działki.
Góra terenu była sucha, ale podłoże już nie - a to w tej strefie mają być posadowione fundamenty.

Kwota zaoszczędzona na etapie zakupu działki na przyzwoicie wykonanych badaniach podłoża to ok. 1200 - 1600 zł. 
Koszt wzmocnień podłoża w tym przypadku - to wydatek minimum rzędu 40 000-50 000 zł.

Pytanie, czy warto było coś takiego kupować - za 100% ceny dobrej działki ?

   

błoto (2)

Rozmoczona glina (schowana przez lodowiec pod dwumetrową warstwą piasku) nie jest nośnym podłożem dla fundamentów. Zdjęcie pochodzi z jednej z miejscowości w okolicach Warszawy.

Warunki gruntowe mogą się zmieniać - i to na bardzo krótkich odcinkach. I tak jest - pomimo tego, że obok już stoją domy. Właśnie takie sytuacje potrafią zmylić - i warto przed tym się ustrzec. 

Dla gruntów gliniastych (nośnych) warto zawsze oznaczyć laboratoryjnie ich odporność na rozmakanie - pozwala to potem zaoszczędzić sporo kosztów na robotach ziemnych - unikając niepotrzebnych wymian gruntów, które rozmokły na skutek opadów deszczu.
   

dobre grunty

Często spotykamy w naszej praktyce sytuacje jednoznacznie pozytywne, gdzie po zakończeniu badań można pogratulować udanego wyboru działki oraz jej przyjaznego otoczenia.

Wtedy warto zwrócić uwagę, jak istniejące dobre warunki gruntowe dalej zachować i nie pogorszyć ich np. niewłaściwym planowaniem kolejnych etapów prac budowy.

Te informacje - szczególnie ważne na etapie realizacji robót ziemnych - są zawsze zawarte w każdej naszej opinii geotechnicznej. Dla nas to standard.
Lata doświadczeń zebranych na różnych budowach - pozwalają zasugerować warianty działań najbardziej optymalnych dla danego modelu budowy geologicznej. Tak, aby niczego nie popsuć chociażby źle zorganizowaną pracą koparki czy niewłaściwym usytuowaniem pomp odwadniających. 

Jest to wiedza bardzo przydatna - pozwala później zaoszczędzić sporo czasu, pieniędzy i wysiłku.

rejon Legionowa - badania geotechniczne
- na działce bardzo dobre, nośne grunty