Strona główna bud. przemysłowe bud. indywidualne środowisko referencje galerie kontakt

BUDOWA  PRZYDOMOWEJ  OCZYSZCZALNI  ŚCIEKÓW


 

Dlaczego oczyszczalnia?

 I dlaczego musi być zrobiona dobrze? 

 

Sotralentz - uczymy się u najlepszych

Po pierwsze - bo jest taniej. Koszty budowy przydomowej oczyszczalni - szczególnie w obrębie dużych aglomeracji - są prawie zawsze o wiele niższe od budowy przykanalika sanitarnego i  tylko na samym początku eksploatacji - wyższe od kosztów budowy szamba. Zazwyczaj prosty jest cykl załatwiania wszelkich spraw formalnych. A później - nie płaci się ciągłych opłat  za wywóz nieczystości lub odprowadzenie ścieków do kanalizacji - szczegółowe wyliczenia są dostępne na stronach producentów oczyszczalni. Warto zajrzeć, a jeszcze lepiej dokładnie samemu przeliczyć. 

Po drugie - żeby miejsce w którym planujemy żyć najbliższe kilkanaście czy kilkadziesiąt lat - było po prostu czyste. Nieszczelnym, starym szambem stopniowo zatruwamy swoją własną okolicę, powodujemy, że coś na dotychczas pięknej działce nagle zaczyna schnąć, niewiadomo dlaczego pojawiają się dziwne zapachy w oczku wodnym, itd. itd.. Nikt chyba nie chce mieć wylewni szamba tuż przed schodami swego domu. Nie życzę też mieć  takich sąsiadów, którzy "aromatami" umilają życie innym. Tak samo źle dobrana oczyszczalnia, byle jak posadowiona,  pobieżnie  rozpoznane warunki gruntowo-wodne (często brak takiego rozpoznania) - rzutują na efektywność oczyszczania ścieków. Czyli - jeśli coś robimy - róbmy to dobrze.

Po trzecie - dobrze posadowiona oczyszczalnia pracuje lepiej, dłużej, bezawaryjnie. Wzrasta długość technologicznego "życia" instalacji rozsączającej.  A to są już koszty, które można w dłuższym horyzoncie czasu zaoszczędzić, wydając wcześniej rozsądne pieniądze na solidną firmę wykonawczą (i - co polecam z doświadczenia - również na badania geologiczne).
Dlaczego piszę "rozsądne" a nie "małe" pieniądze? Bo tanio wykonana usługa (a to też jest względne)  -  to mała praca, wykonana dokładnie za tyle, za ile zapłacono. Oczywiście - zawsze można coś zrobić taniej, ale wtedy jest i taniej - i prawie zawsze - albo mniej, albo gorzej. Jaką podjąć decyzję - to kwestia rachunku kosztów.


 

oczyszczalnia - wykopy pod system drenażowy

Budowa oczyszczalni

- prace zostały rozpoczęte

W zależności od warunków - dostępności terenu, jego zagospodarowania, możliwości pracy sprzętu zmechanizowanego itp. - montaż oczyszczalni trwa zazwyczaj jeden - czasem dwa dni.

 

Białołęka - przykład dobrze wykonanej oczyszczalni  - nic nie widać !

Kogo wybrać do budowy oczyszczalni

 - najlepiej najpierw spytać własnego sąsiada lub znajomych.
Ci już zdobyli doświadczenie w kontaktach z wykonawcami, wiedzą jak dana firma sprawiła się na ich budowie i jak działa wykonana  instalacja.

Można zajrzeć na strony internetowe  producentów i instalatorów oczyszczalni.

Pomaga też lektura artykułów zamieszczanych w różnych  periodykach poświęconych budowie domów - artykuły tam publikowane wiele wyjaśniają, są  napisane w sposób bardzo obrazowy, autorami są fachowcy.

Białołęka - przykład dobrze wykonanej i dobrze zagospodarowanej oczyszczalni - nie ma śladów po wykonanych pracach (zbiornik - zamaskowano tujami, drenaż - ułożono pod trawnikiem)


 

WID-BUD - rysunek schematu budowy oczyszczalni

W  "Muratorze" co jakiś czas publikowane są artykuły na temat przydomowych oczyszczalni ścieków 

Poza tym - spora ilość zawsze aktualnej wiedzy zawarta jest na stronach internetowych producentów oczyszczalni.

Dla zainteresowanych - ta lektura może być pożyteczna i użyteczna

    rysunek: "WID-BUD  

 


[bud. przemysłowe] [bud. indywidualne] [środowisko] [referencje] [galerie] [kontakt]